Formy zatrudnienia opiekunek ludzi starszych w Niemczech

Co do form zatrudnienia opiekunek ludzi starszych w Niemczech to spotkałam 3 formy, a mianowicie umowa o pracę, umowa zlecenie i własna działalność.
Jaka forma jest najlepsza i gdzie stosowana. Pracując w polskiej firmie możemy spotkać wszystkie te 3 formy,  jednak najpopularniejsza jest w tej chwili wg mnie umowa zlecenie. Czy jest korzystna dla opiekunki trudno powiedzieć, korzystniejsza jest umowa o pracę, z tym , że rzadko która firma w ten sposób zatrudnia. W sumie szkoda, opiekunki przywiązują się bardziej, a na umowie zlecenie nie są zobligowane do dalszej pracy. Zwykle jest krótki okres wypowiedzenia i możemy szukać następnej firmy. Oczywiście o prawdziwym płatnym urlopie na umowie zlecenie możemy zapomnieć. W czasie pobytu w Polsce może być podpisana inna umowa, ale na mniejszą kwotę. Tak ja wspomniałam niektóre firmy stosują umowę o pracę, wg mnie najkorzystniejszą forma zatrudnienia, szkoda, że nie wszystkie taką wybierają. Inną formą zatrudnienia jest samozatrudnienie. Zakładacie własną firmę i co miesiąc wystawiacie rachunek. Zwykle większość opiekunek jest na ryczałcie. Oczywiście koszty w takim przypadku odpadają.
Co do firm niemieckich to firmy te zatrudniają na zasadzie własnej działalności prowadzonej przez opiekunkę. Może to być działalność w Niemczech lub Polsce.

Dodaj komentarz